SHKOI TE PUSHOJE NOBELISTI MAGJIK, GABRIEL GARCIA MARQUEZ

April 18th, 2014
1 Marquez

Shkoi te pushoje magjiku i madh i prozes,Gabriel García Márquez. Ai ishte shkrimtari më i njohur i Amerikës Latine. Në vitin 1982 ai u nderua me çmimin Nobel të letërsisë. Tani ai ndërroi jetë në moshën 87 vjeçare. Një karrierë që filloi me pyetjen e së jëmës. “Çfarë t’i them tani babait tënd?” – “Thuaj […]

REPUBLIKA E MBIKQYRUR?!

April 18th, 2014
rexhep_kasumaj_

(Një moskuptim i përsëritur) NGA REXHEP KASUMAJ/ Berlin/ 1. “Ah, sa bukur po digjet zemra e këtij qyteti të lashtë”, pëshpëriste zëshëm e gjithë gëzim Arthur Harris, gjenerali i aviacionit mbretëror britanik që, në fror të vitit 1945, dha urdhër të bombardohet Dresdeni, një ndër qytetet më kulturore të Gjermanisë. Dhe s’do ti bëhej kurrë […]

BUKUROSHJA DURRESAKE, Hygerta KARAJ, PJESMARRESE NE MISS LIBERTY

April 18th, 2014
1 hygerta

Perfaqesuesja e Shqiperise do te merr pjese ne garen e bukurise MISS LIBERTY 2014 ne Turqi/ Hygerta KARAJ eshte 17 vjecare nga qyteti i bukur i Durresit./ Bukuroshja Shqiptare Hygerta KARAJ eshte perzgjedhur nga Drejtori Nacional Shpejtim ZEJNELI . Gara e bukurise MISS LIBERTY INTERNATIONAL do te fillon prej dates 22 prill 2014 deri me […]

Prof. Dr. JUP KASTRATI, NJË NGA VIGANËT E ALBANOLOGJISË

April 18th, 2014
1 jup Kastrati

Kujtesë, në 90-vjetorin e lindjes/ Nga Isa Halilaj/studiues/ 1. Prof. Dr. Jup Kastrati, një nga viganët e albanalogjisë, u nda nga jeta në shtator 2003, në moshën 79-vjeçare. Shkodra dhe gjithë shqiptarët, që e kanë njohur, e përcollën me nderimin më të merituar. Se u krijua një boshllëk i madh për shkencën albanologjike, për një […]

Pse çmohet shumë Kemal Ataturkun?

April 18th, 2014
1 Ataturku

NGA FAHRI XHARRA/ Nuk më kapi as malli e as lotët nuk më shkuan kur për Atin e Turqisë lexova shumë. As pak nuk u rrënqetha sepse ai ishte me prejardhje shqiptare , e as as që më bëri syri vërr se sa i madh që ishte . Çudi ! se si nga toka e […]

ZGJEDHJET QË (NUK) DO T”I ZGJIDHIN PROBLEMET TONA!?

April 18th, 2014
1 zgjedhjet

Nga Fadil LUSHI/ Njohësit e mirë të procesit zgjedhor në nënqiellin politik të Gadishullit Ilirik, me plot gojën dhe me të drejtë do të thonë se zgjedhjet vendore, presidenciale, të parakohshme, po edhe ato të jashtëzakonshme, jo gjithherë përçojnë mesazhe të qarta. Edhe në këtë pranverë të motit 2014 qytetarët e Republikës së Maqedonisë do […]

FIGURA TE MERGATES-Mbi pesë dekada në shërbim të kombit e atdheut, arsimit e krijimtarisë

April 18th, 2014
1 Fetah-Bahtiri-Suedi‏

Nga mosha 17 vjeçare Prof. Fetah Bahtiri nuk e ndali aktivitetin e tij për të mirën e kombit dhe të atdheut.- Në vitin 1961 në vagonin e trenit ndërkombëtar kishte vendosur Flamurin Kombëtar, të cilin beogradasve ua kishte dhuruar si “ peshqesh” nga shqiptarët.- Prof. Dr. Anton Çetta, asistent i të cilit ishte Fetah Bahtiri, […]

PDSH-së duhet t’i jepet shansi për të qeverisur si dikur PPD-s dhe BDI-is

April 18th, 2014
1 arben Llalla

“Nëse do lexojmë deklaratat e dy liderëve të partive shqiptare z.Ali Ahmetit dhe z.Menduh Thaçi, mendoj se PDSH do të jetë pjesë e qeverisë, kjo fal marrëveshjeve dhe respektimit të rregullave të lojës. Deklarata e Ali Ahmetit se ka marrëveshje me Nikolla Gruevskin për Kryetarin e Kuvendit janë shenjat e para që BDI do jetë […]

Kongresmeni John Larson dhe Kryetari i Federata Panshqiptare Vatra, dr. Gjon Buçaj takohen në Hartford CT

April 18th, 2014
1 me kongresm

Bisnesmemi shqiptaro-amerikan, Artan Martinaj, ditën e çeljes së Degës Vatra ne Hartford CT-organizoi “fundraising” në restorantin e tij për fushatën e Kongresmenit John Larson. Në këtë event morën pjesë edhe komuniteti shqiptaro-amerikan i Hartford-it me në krye Kryetarin e Federatës Panshqiptare Vatra, dr.Gjon Buçaj e familja e tij. Ndërsa nga media shqiptaro-amerikane eventi u ndoq […]

Shqiptarët në fushatën “Egriu for Congress”

April 18th, 2014
NJU_XHERSI_042

Arben Dedaj :”Për, ne shqiptarët ka ardhur koha që të mos kemi nevojë për të bërë fushata për të marrë me “qera” politikanët, e tjerë. Ne tani kemi nevojë të kemi një shqiptarë të ngrisi zërin tonë për në kongres. Kurrë një shqiptar-amerikan ka ardhur kaq afërnë “vijën e finishit” siç e quajti ai dhe […]

Krimet e komunizmit- Khmerët e Kamboxhias

April 18th, 2014
KAMBOXHIA (1)

Nga Gëzim Llojdia/ 1- Shqiptarët e kanë dëgjuar fillimisht Kamboxhian nga koha kur atje nisi kriza.Ndërkohë ,që në shtetin shqiptar vjen për një vizitë princi në mërgim Norodom Sihanuk me bashkëshorten Monica.Gjatë viteve, që atje zhvillohej lufta ,gazetat shqiptare jepnin shifra të të vrarëve. Kohë pas atyre viteve heshtja e ka mbyllur këtë vend në […]

Nuk do t’ju lë të më pini

April 17th, 2014
pirro-dollani-dielli.al_-600x400

Tregim nga Pirro Dollani/ Ishte shkurti i vitit 1955 kur katër burra të armatosur shpërthyen derën e dhomës ku flinin shtatë fëmijë, nga 3 deri në 11 vjeç, në një të ashtuquajtur krevat: një dyshek leckash shtruar në tokë. Nuk ishin as hajdutë e as terroristë, por forcat e policisë. Jorgji Gallani me familjen e […]

54 urdhër-pagesa për ish-të përndjekurit më të moshuar

April 17th, 2014
1 Erion-veliaj

Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Erjon Veliaj, shpërndau ditën e sotme këstin e parë të dëmshpërblimit për 54 ish- të përndjekurit politik në ambjentët e Ministrisë së Mirëqënes Sociale dhe Rinisë. Ministri Veliaj tha se “unë sot do të doja të shpërndaja 54 urdhër-pagesa. E para me një komunitet prej 560 dosjesh që ne […]

Ushtria e përfshirë në trafik droge?

April 17th, 2014
1 Kryeprokurori

* Kuvendi përfshihet në debat për akuzat e opozitës për përfshirjen e ushtrisë në trafikun e drogës/ * Kryeprokurori Llalla: Po hetojmë, presim fakte nga akuza/ Nga Arbi Fortuzi/-.Hetimi i akuzave të ngritura nga opozita kundrejt qeverisë lidhur trafikimin e drogës nga ana e ushtrisë, janë në fazën fillestare, tha të enjten Prokurori i Përgjithshëm […]

Refugjatja e eksodit nga Kosova që “vodhi” miliona zemra në American Idol

April 17th, 2014
1 kengetarja

15 vjetori i Eksodit Biblik të shqiptarëve të Kosovës, talentin Melinda Ademi e gjenë në vendin e ëndrrave të saj/ Nga BEQIR SINA/ NEW YORK CITY : Melinda Ademi talenti nga Kosova në Amerikë, ka qënë si me thënë “e harruar” nga kamerat, dhe gazetarët shqiptar, që kur ajo u largua në performancën e saj […]

Gjaku i Dëshmorëve bën historinë e lirisë

April 17th, 2014
1 deshmoret

Refik Gërbeshi, Dëshmorët e Kombit – Mareci ’99, Prishtinë, 2014/ Nga Prof. dr. Nusret Pllana/ Përkufizimi/ Ka vetëm një rrugë nëpër të cilën ecën historia e lirisë. Ajo është rruga e gjakut të dëshmorëve të kombit, të cilët në kthesën e madhe historike, ishin të gatshëm të falin gjakun për ardhjen e lirisë. Përkufizimi gjaku […]

ENVER HOXHA MIDIS 100 TIRANEVE!

April 17th, 2014
u2_frs

Nga Fritz RADOVANI/ Në librin “TIRANËT”, Historitë e 100 Despotëve dhe Diktatorëve, me titull: “TYRANTS”, botue në vitin 2004, for Lifetime Distributors Pty Ltd Building G, 2 Hudson Avenue Castle Hill, 2154 Australia, kam gjetë të vërtetën historike t’ pashkrueme deri tashti për né Shqiptarët:BOTA MODERNE ENVER HOXHA/1908 – 1985/Udhëheqës i Shqipnisë/Jeta dhe Krimet 1908 […]

Ndjenja e Shqiptarizmit në vargjet e Naim Frashërit dhe të Pashko Vasës

April 17th, 2014
1 aristotel Mici

Esse nga Aristotel Mici/ Naim Frashëri në Jug, dhe Pashko Vasa në Veri ishin dy nga zëdhësit më të fortë të idesë patriotike të shqiptarizmit. Tek ideja e bashkimit mbarëkombëtar ata shikonin shpëtimin dhe rilindjen e kombit. Që të dy ata i quanin të dëmshme përçarjet krahinore dhe fetre. Toleranca fetare e të dy poetëve […]

DUHET VENDOSUR E VËRTETA

April 17th, 2014
Rasim Bebo

NGA RASIM BEBO/ Çikago/ Shqiptarët dhe grekët janë dy popuj fqinj, por i kanë armiqësuar në mënyrën më të tejskajshme. Patrikana e Stambollit dhe kisha greke, janë të parat që e kanë nxitur këtë armiqësi. Në këto dyqind vitet e fundit, midis qarqet shovene të borgjezisë greke dhe Shqipërisë ka ekzistuar një URË e madhe […]

SPEKTAKEL MADHESHTOR SHQIPTARO-AMERIKAN NE BATTERY GARDENS NE NEW YORK

April 17th, 2014
Screen-shot-2014-03-28-at-12.10.57-PM2-298x120

Spektaklin do t’a drejtojnë aktorja Eliza Dushku dhe Tony Dovolani/ Nga BEQIR SINA , New York/ New York , NY – Grupi Shqiptar i Medias , Fadil Berisha Studio , së bashku me Këshillin Amerikanë, Fondin e Arsimit Ndërkombëtar Amerikan për Kosovën është duke përgatitur një spektakël të përzgjedhur me mbi 150 shqiptarët më të […]