Përmeti, qyteti i gjithçkaje përveç detit

July 6th, 2014
Permeti

Sot do t’ju tregoj për qytetin e trëndafilave. Ju keni kuptuar që po flas për Përmetin. Po ta vizitoni në këtë kohë,do të vërtetoni se vërtetë është qyteti i trëndafilave. Aroma e tyre e parezistueshme, ndjehet sapo kaloni urën e Vjosës dhe hyn në qytet, mbretëron në çdo rrugë e rrugicë, derdhet nga dritaret e […]

Parku natyror i Qafë-Shtamës, sa afër dhe larg Tiranës

July 6th, 2014
qafshtama3

Nga Nikolla Lena/ Kur flasim për natyrën Shqipëtare, të gjithë flasim me pasion,por shumë pak bëjmë për ta ruajtur e mirëmbajtur atë. Edhe shumë pranë Kryeqytetit, në lindje të tij është një masiv i tërë pyjor që pjesërisht është i dëmtuar në vite por që kohët e fundit ka fillur të mirëmbahet. Po kështu ka […]

Mrekullite e natyres shqiptare- Liqenet e Belshit, bukuria që flet

July 6th, 2014
Liqeni-i-Belshit-Foto-Miranda-Sadiku-1-262x350

Nga Miranda Sadiku/ ELBASAN/ Krahina e Dumresë numëron 84 liqene, të mëdhenj e të vegjël, njëri më i bukur se tjetri. Një pasuri që rrallë kush në botë e ka, por një pasuri që fle në heshtjen e saj shekullore. Kur Sami Frashëri endërronte Belshin kryeqytet të Shqipërisë, kishte parasysh përveç faktorit gjeografik edhe liqenet […]

Bukurite e Natyres Shqiptare- PALASA-HIMARE

July 6th, 2014
Foto-ne-Plazhin-e-Palases-Himare-3-Foto-H-466x350

Himarë – Plazhi i Palasës, aty ku natyra dhe historia bëhen bashkë Nga Harilla Koçi/. Himarë, korrik 2014- Plazhi i Palasës është një nga mrekullitë natyrore më të spikatura në bregdetin e Jugut. Ky plazh ndodhet shumë pranë deltës së lumit që mban emrin e fshatit, por që në pjesën më të madhe të vitit […]

Shqiptarët në Maqedoni të kërkojnë monitorim nga ndërkombëtarët

July 6th, 2014
arben-cejku

Nga Arben Çejku/ ish-Ambasadori shqiptar në Shkup/ Shqiptarët duhet të punojnë më shumë përmes diplomacisë, madje duhet t’i kërkojnë faktorit ndërkombëtar, Strasburgut, dërgimin e një misioni të posaçëm monitorues për të ndjekur nga afër gjithçka ka ndodhur së paku përgjatë dy vjetëve të fundit, në marrëdhëniet ndëretnike në Maqedoni. Kështu ka deklaruar për “Ora News”, […]

“Lente” për sytë

July 6th, 2014
perparim_hysi

(sipas mikes sime,M. L.)/ Pështjellim letrar/ Nga Përparim Hysi/ Nuk ka gjë që më “ngacmon” më shumë se sa sytë kur shoh një femër. Ky verb “ngacmon” duhet marrë pak me koificent korregjimi: më sakt duhet të shprehesha kështu: “… djalërisë sime ndodhte kështu”. E humbja prej syve. Kështu ka ndodhur me mua në dashurinë […]

Sofra e Diellit- Tri poezi nga Agim Xh. Dëshnica

July 6th, 2014
agim d

FORT PO SHNDRIT E PAK PO XE’!/ Vërviten dallgët një mbi një,/ në ag, kur befas drita shkrep./ Herë hiqen mbrapsht në largësi,/ herë shtyhen hovshëm për në breg./ Këtu të qeta, më tej me bujë,/ atje më sipër ngadhnjimtare,/ pa vezullojnë, ndërrojnë ngjyrë/ me valëzime ledhatare./ Si marrin frymë në thellësi i derdhen tokës […]

I RRITUR ME THËRIME BUKE, I DHURON BUKË TËRË KOSOVËS

July 6th, 2014
1 Skenderi 1

Nga Esad GJONBALAJ*/ Realisht për të shkruar për humanizmin duhet ta ndjesh vërtetë atë dhe të kuptosh në esencë se donatorët e dhuruesit më të mëdhenj të ndihmave janë ata që në haprimet e tyre jetësore përjetuan skamjen dhe vuajtjen. Personazh i këtij shkrimi është një nip dhe bashkëvendas i jonë nga Plavë-Gucia, me emrin […]

I PAPËRSËRITËSHMI I SKENËS SË TEATRIT TË SHKODRES ARTISTI ZEF JUBANI 1910-1958

July 6th, 2014
1 polifoto

Nga Fritz RADOVANI/ Artisti i madh i skenës së teatrit të Shkodres, aktori i papërsëritëshem i Shek. XX, Zef Jubani, ka lé në Shkoder në vitin 1910 dhe ka vdekë në vitin 1958. Aty nga viti 1952, ishe fëmijë kur një shok i imi Nikolin Prendushi na çoji në një shtëpi të vjeter shkodrane, në […]

Skenderbeu dhe frymëzimi hyjnor i Rembrandit në penën e studiuesve italianë

July 6th, 2014
skenderbeu

Nga Gëzim Llojdia/ 1.Këto shënime të shkurtëra të Vincenza Musardo Talò për librin: Skëderbeg një hero modern”, të autorit Gennaro Francione, editor C. D’Agostino, Roma 2003, shkruan:Në rrethin e studimeve të mia për Shqipërinë lashtë dhe Giorgio Castriota Skenderbeu, unë gjithmonë e pëlqej zërin e atyre, që kanë qenë në gjendje të kuptojnë pamjen komplekse […]

Gjoke Deckaj: Ju tregoj tmerret e familjes sime ne kampet e Enver Hoxhes

July 6th, 2014
1 Golf007

Deshmia ekskluzive per Gazeten “Koha Jone” e shqiptaro-amerikanit, Gjok Pjeter Deckaj, me origjine nga fshati Kushe i Hotit, i cili pasi provoi kampet e Tepelenes dhe Savres, ne vitin 1954 u arratis nga Shqiperia dhe perfundoi ne SHBA/ Intervistoi Dashnor Kaloci/* “Nje nate, nje grua e re nga Tropoja e cila priste te lirohej, shkoi […]

Maqedonia në kurthin e një konflikti të ri

July 6th, 2014
1 enver Bytyci

Shkruan: Dr. Enver Bytyçi/ Drejtor Ekzekutiv i Institutit të Europës Juglindore/ Zakonisht konfliktet e përgatitura ndodhin në fillim të pranverës. Madje që në dalje të dimrit aktorët në konflikt fillojnë e paralajmërojnë se pranvera në vijim nuk do të jetë e qetë e as e paqtë. Kështu ndodhi me shqiptarët e Maqedonisë në funddimirin dhe […]

Lojërat me “monstra” të FYROM-it

July 5th, 2014
2 shkup

Arrestimet e para dy-viteve në emër të ngjarjes së konstruktuar të ashtuquajtur “monstra” nuk ishte rasti par as i vetëm me të cilin strukturat banditeske të kuazi “rendit” dhe “drejtësisë” sllavomaqedonase, ditën t`ua ndalin frymëmarrjen shqiptarëve Ata, përmes akteve të tilla të pa precedent, të pa dëshmuara dhe aspak profesionale, me burgimet e përjetshme të […]

MAQEDONIA NE LUFTE ME SHTETASIT E VET

July 5th, 2014
Isuf-Bajrami

Maqedonia moniste është shtet në shkallën më të lartë, sepse është shtet në luftë me nënshtetasit e vet! Nga Isuf Bajrami/ Gjilan/ Për aparatin shtetëror monist në Maqedoni nuk janë të rëndësishëm njerëzit, sepse për të është i rëndësishëm sistemi i sundimit! Për të s’është e rëndësishme jeta, sepse për të është e rëndësishme ideologjia. […]

CARRIE HOOPER U DËRGON MESAZH SHQIPTARËVE PËRMES GAZETËS DIELLI

July 5th, 2014
u1_CarrieHooper

CARRIE HOOPER U DËRGON MESAZH SHQIPTARËVE PËRMES GAZETËS DIELLI/ Të dashur lexues, Përshëndetje! Unë quhem Carrie Hooper dhe jam amerikane nga Elmira të shtetit të Nju Jorkut. Jam këngëtare dhe u bie pianos dhe çiftelisë. Ka pothuaj gjashtë vite që kam mësuar shqip dhe kam mësuar shumë këngë shqiptare, ndër të tjera Himni i flamurit, […]

MË THËRRET GJAKU

July 5th, 2014
1 policia maqedonse

Vullnet Mato/ MË THËRRET GJAKU/ Më thërrasin disa rreke të kuqe gjaku,/ që kullojnë mbi kokat njoma të shqiptarëve,/ nga kamxhiku që na godet djemtë te pragu,/ ku kërkohet drejtësi në atdheun e të parëve…/ Më thërrasin disa rrëke të hidhura lotësh,/ që kullojnë nga sytë e nënave shkupjane,/ të pikëlluara në dhimbjen e madhe […]

NDIHMO ZOT E PUSHKA E HOTIT

July 5th, 2014
u1_RamizLushaj

Nga Ramiz LUSHAJ/ 1. Hotjanët skej liqenit të Plavës, në agun e 4 dhjetorit 1879, u ndalën pa mbrri tek Ura e Arzhanicës.[1] Diku, pak kilometra në afri të saj, përfundi Brezovicës, ende pa hyrë në Pepaj, kryetrimi Murat Osmani i derës së Mahmudëve të Hotit,[2] i njoftun si “thyerësi” i një “armëpushimi” taktik rrejshëm […]

Kryetari i Vatrës priti drejtorin Ekzekutiv të Institutit”Shtëpia e Drejtësisë dhe Pajtimit Kombëtar”

July 5th, 2014
1 tek Konica

Të Shtunën në mbrëmje, 5 korrik 2014, Kryetari i Vatrës, dr. Gjon Bucaj, priti z. Agim Loci, drejtor Ekzekutiv i Institutit ”Shtëpia e Drejtësisë dhe Pajtimit Kombëtar”, nw Tiranw, i cili ndodhet për nëj vizitë në SHBA. Kryetari i Vatrës i uroi mirëseradhjen z. Loci dhe e njohur me historinë e Vatrës dhe veprimtaritë e […]

SHTETI POLICOR I MAQEDONISE PO I FRYNE ZJARRIT TE URRJETJES ETNIKE

July 5th, 2014
1 policia maqedonse

DEKLARATE E FEDERATES PANSHQIPTARE TE AMERIKES “VATRA” PËR PROTESTAT NË MAQEDONI/ Federata Panshqiptare e Amerikës VATRA po i ndjek me shqetësim protestat e shqiptarëve të Maqedonisë në Shkup dhe dënon me indinjatë dhunën e egër, ushtruar nga autoritetet policore të qeverisë Maqedonase. Pamjet e përgjakura që vijnë nga vidot dhe nga media, tregojnë se Maqedonia […]

RINISE SHQIPTARE NE MAQEDONI I JANE NGUSHTUAR HAPESIRAT

July 5th, 2014
kim

Kim Mehmeti: Ja pse rinia shqiptare proteston para xhamive/ Gazetarët më pyesin pse rinia shqiptare shkupjane protestat e veta i fillon nga oborret e xhamive! Po pse, u them atyre, mendoni se do u lejonte dikush, për shembull, që ata të grumbulloheshin të papenguar përpara godinës së Universitetit të Tetovës në Shkup, që e kontrollon […]