Logo-ja per viziten e Papes

July 31st, 2014
Logo-per-viziten-e-Papes

Tiranë, 31 Korrik/Koordinatori i përgjithshëm i vizitës së Papa Françeskut, në Tiranë, Albert Nikolla ka shpjeguar gjatë takimit të sotëm me mediat, logon e vizitës. Sipas tij, personi në qëndër të logës simbolizon mishërimin e Zotit tek njeriu duke drejtuar duart drejt kryqit, ndërsa gjurmët e gjakut poshtë këmbëve të personit simbolizon sakrificën dhe vuajtjen […]

Publikohet programi i vizitës së Papës në Shqipëri

July 31st, 2014
1 Papa me flamur shqiptar

Është përmbyllur programi i plotë i vizitës së Papa Franceskut në Shqipëri më 21 shtator 2014 në të gjitha detajet e tij. Koordinatori i përgjithshëm i vizitës së Papës, Doktor Albert Nikolla, ka lexuar sot programin dhe logon e vizitës në një konferencë shtypi në katedralin e “Shën Palit” në Tiranë. Më 21 shtator 2014, […]

VIGANI SHQIPTAR ALI PASHË TEPELENA

July 31st, 2014
1363703327-ali_pash_tepelena

NGA AGIM SHEHU/ GJENEVE/ Rrallë ndodh te popujt në botë si në Shqipëri, që një figurë e madhe e historisë së tij të qëllohet kaq shumë e kaq gjatë me baltë si vigani Ali Pashë Tepelena. Të tjerë edhe kur s’i kanë të tillët, marrin gurë e i bëjnë ‘heronj’. Ne marrim heronjtë e i […]

Roberti & Valedetja Përlleshi martohen nën tingujt e valësve të dashurisë dhe shampanjës New York-eze

July 31st, 2014
2 perlleshi

Nga Klajd Kapinova/ Chappaqua, Westchester, New York. Sipas traditës shqiptare, dasmat fillojnë të shtunën dhe bëhen veç e veç në familjet e dhëndërrit dhe nuses. Ishin orët më të gëzuar në familjen Përlleshi, në mbrëmjen e së shtunës, e cila në oborrin e madh plot gjelbërim, pranë shtëpisë së re dhe të bukur Chappaqua, Westchester, […]

ABETARJA E SAMIUT VEPER ME RENDESI PER HISTORINE E ARSIMIT DHE GJUHES SHQIPE

July 31st, 2014
avzimustafa

Shkruan :Avzi MUSTAFA/ Sami Frashëri bashkë me rilindësit tjerë e kishin kuptuar se pa hartimin e abetareve nuk mund që të ngrihen themelet e kalasë së kulturës kombëtare. Kështu që vitet 1886-1888 janë vitet kur patriotët shqiptar iu përveshën punës për botimin e librave shkollore sepse pa to nuk do të mund të realizohej projekti […]

Deklaratat pa prova dhe pa dëshmitarë janë etiketime propagandistike!

July 31st, 2014
bardhyl_mahmuti_interviste

Nga Bardhyl Mahmuti/ Konferenca për shtyp e ambasadorit amerikan Clint Williamson-it, kryeprokuror i Forcës Hetimore Speciale të ngarkuar nga Bashkimi Evropian për të hetuar vërtetësinë e Raportit të senatorit zviceran në Këshillin e Evropës, Dick Marty-t, imponon të rikujtojmë disa fakte: Pak kohë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, ish prokurorja e Tribunalit Penal Ndërkombëtar […]

ST.MARTIN ISHULL MAGJEPS NE KARAIBE

July 31st, 2014
adnan_mehmeti

Nga Adnan Mehmeti/ St. Martin, Karaibe/ St. Martin ishull që laget nga Oqeani Atlantik dhe Deti Karaibe, ka një bukuri përrallore me 37 plazhe të bukura dhe me klimë tropikale. Në këtë ishull kultura karaibe bashkëjeton me shekuj, në harmoni me kulturën evropiane dhe kreole.Ky ishull tërheq çdo vit miliona vizititorë nga mbarë bota. Duke […]

NUK HARROJME

July 31st, 2014
nebil-cika

Nga Nebil Çika/ Nëse toka shqiptare ka shenjat, piramidat dhe karakollët e saj të kufijve etnikë, Borshi është pa dyshim një karakoll nga më të lavdishmit. Në 30 korrik, përkujtohet në Borsh të Sarandës 100-vjetori i masakrës greke, ndaj fshatit që ka sakrifikuar më shumë se kushdo në jug të vendit për lirinë tonë kombëtare. […]

LISTA NR.2: 3 QERSHOR 1917, FUSHATA E VATRES “PER SHPETIMIN E SHQIPERISE”

July 31st, 2014
images

(Vijon nga Dielli i dt. 30 korrik 2014 online) BIDDEFORD, ME. Stathi Suli $ 25 Thanas Idrizi $ 25 Shemo Mydin Meshitska $ 25 Sokrat Shkodra $ 20 Mynyr Babani $ 20 Andon Adham $ 30 Nazif Alizoti Gjinokastra $ 20 Dr. Stathi Kondi 1unazë + $ 10 Stefan Lesho $ 15 Isuf Maman Gjinokastra […]

D Y D R I T A R E

July 31st, 2014
SpiroGjikondi

tregim nga Spiro Gjikondi/ Mbreme drita qendroi e ndezur deri vone. Minutat dhe oret kalonin duke lene prapa dicka te pakuptueshme,dicka qe fshihej ne te gjitha paisjet e dhomes sone ne konvikt. Cdo gje ishte indiferente: dollapet, komodinat, tavolina, karriket, varesja e rrobave, radiua, tingujt e nuzikes, bile, edhe zeri i spikereve… Te gjitha. E […]

Vizita e Papa Françeskut në Tiranë:Qeveria mbi 141 milionë lekë fonde

July 30th, 2014
1 Papa me flamur shqiptar

Nga Gjergji Mima/* TIRANE, 30 Korrik -Keshilli i Ministrave vendosi gjate mbledhjes se sotme për një shtesë fondi në buxhetin e vitit 2014, prej 141.115.797 milione lekesh, miratuar për Ministrinë e Kulturës dhe Qendrën Kombëtare të Kinematografisë, për mbulimin e shpenzimeve që do të kryhen në kuadër të organizimit të punëve në vijim të ardhjes […]

Vjedhja e Bankës, Fullani sqaron publikun

July 30th, 2014
FULLANI-16_tn_2

Tiranë – Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, ka deklaruar sot, e merkure 30 korrik, në një konferencë për shtyp se teknologjia funksionoi por moskryerja e detyrës së disa personi me rregullat shkaktoi përvetësimin e parave. Një javë pas zbulimit të vjedhjes skandaloze të 7. 13 milonë dollarëve Fullani thotë se Inventarizimet dhe kontrollet […]

Selia e Shenjtë u parashtron qeverive të botës shqetësimin e Papës për paqen

July 30th, 2014
1_0_816540

Ne Foto:Sekretari i Marrëdhënieve me Shtetet, kryeipeshkvi Dominique Mamberti/ Sekretaria e Shtetit të Vatikanit u ka dërguar ambasadave të akredituara pranë Selisë së Shenjtë një “Notë verbale” për të kujtuar thirrjet e kohëve të fundit të Papës Françesku në lidhje me gjendejn në Lindjen e Mesme. Radio Vatikani intervistoi Sekretarin e Marrëdhënieve me Shtetet, kryeipeshkvin […]

FEJTON ME SHUFRA ARI

July 30th, 2014
Ari i Bankes

Pse u harrua ari i vjedhur i Thesarit të Shtetit? Po prokuroria çfarë ka bërë në kaq vjet, fle mbi dosje? Ja po i themi ca llafe për ta nakatosur problemin e vjedhjes së shekullit që shkoi, se kush e di na dëgjon Prokuroria dhe zgjohet nga gjumi i thellë letargjik, sepse i bën nani-nani […]

Çorbë greke për Himarën Shqiptare

July 30th, 2014
1 Himare

Athina sërish i ka zgjatur duart drejt Himarës shqiptare dhe po tenton të gatuaj çorbën e radhës duke aktivizuar “kalin e trojës”, PBDNJ dhe Omonian, pa kursyer dhe gjakshprishurin, Pirro Dhima, deputet i PASOK-ut. Në fakt, qeveria greke e ka flakur tej diplomacinë duke ndërhyrë brutalisht me numrin dy të saj, zv/kryeministrin Venizellos, një¬kohësisht ministër […]

Genc Tukici , per vete dhe babane…

July 30th, 2014
10402637_10152256776118025_4410981198595665842_n

Bisedë me pianistin e shquar shqiptar Genc Tukiçi:Babai im Ibrahim Tukiçi më ka mësuar të përqafoj energjinë universale dhe me anë të forcës shpirtërore ta shpreh në muzikë…/ Artisti i shquar shqiptar Genc Tukici që me lojën e gishtave të tij duket sikur bën balet mbi tastierën e pianos ka magjepsur mijëra e mijëra artdashës […]

ÇFARË I DUHET SOT KOSOVËS?

July 30th, 2014
image001

KOSOVËS SI KURRË MË PARË I DUHET VLERA AKADEMIKE E KOMBERTARE E JO MILITANEIZEM INATEÇOR DHE ORDINER/ Shkruan Asllan Dibrani dhe Sylë Mujaj*/ Se Kosova është në duart e bandës vrastare të Hotel “Rognerit”, nuk ka dilema!.Kosova e pasluftës kudo që prek, kudo që shkel , kudo që sheh, çdo gjë është e lidhur me […]

NJË VEPRIMTARI ME MESAZHE PAQEJE NË UNIVERSITETIN E VLORËS

July 30th, 2014
1 Vlore

Nga MSC. Albert Habazaj/ Vlore/ Në mjediset e Bibliotekës Qendrore “Nermin Vlora Falaschi” të Universitetit të Vlorës “Ismail Qemali” u zhvillua prezantimi i librit eseistik “Lecce sbarocca”, shkruar nga prof. Franco Ungaro, krijues teatror dhe shkrimtar. Takimi u zhvillua nën kujdesin e konsullatës së përgjithshme të Italisë në Vlorë, të Institutit Italian të Kulturës dhe […]

LUMENJTË E ËNDRRAVE TË ZEF MULAJT…

July 30th, 2014
200px-Zef_Mulaj

Nga LULZIM LOGU/ ASOKOHE:/ Asokohe, ndoshta përpara njëzetepesëvitesh, kur jemi njohur bashkë, ai ishte një djalosh përmbytur ëndrrash, që njësoj, si edhe për mua, tingëllonin naive, ndonjëherë edhe marri’ kur i shkëmbenim, ndërsa lexonim poezitë e njeri tjetrit… Teksa bisedonim për zhvillimet e kohës, tek ai zbuloja papritur tikun e aventurës,lojën e rriskut për të […]

Mbreti ilir, Balaj

July 30th, 2014
Balaj

Nga Fahri XHARRA/ Jemi apo nuk jemi ata që me dekada kemi trokitur ne dyert e shtetëve te cilivizuara për të pasur pak mirësi për ne,për popullin tonë të shkapërderdhur? Neve aspak nuk na takon që të nderhyjmë në punët e të tjerëve.Jemi ende në gëzhojen tonë dhe gjithësesi duhet ta ruajmë vetëvehten e të […]