Paintings about Albania Exhibited in Taiwan-Piktura me teme nga Shqiperia të ekspozuara në Tajvan

July 29th, 2014
2 mark Vikers

Friend of Albania and former British Defence Attaché in Tirana, Lieutenant Colonel (Retired) Mark D Vickers will be exhibiting a number of paintings of Albania in his third solo art exhibition which will be held in Taiwan between 1 – 31 August 2014. The theme for this exhibition is “Travels in Albania, Nepal, and Taiwan” […]

THIRRJE PER NDERGJEGJEN E SHQIPTARVE… RRETH PRONAVE DHE GJYKATES SE STASBURGUT

July 29th, 2014
2 Ajet

Ajet Delaj/New York/ Shqiperia fatekeqesisht vazhdon te qeveriset akoma me Kushtetuten e 1976 ku toka ishte grabitur nga shteti komunist e ndahej nga keshilli komunist . Shqiptaret me cfare po duket tere keto vite gjoja demokraci kane nderruar vetem kryetarin e keshillit. Gjykata e strasburgut ku Shqiperia ka firmosur qe te jete nen juridiksionin e […]

”PRESIDENTJA DO TA MANDATOJE KOALICIONIN PASZGJEDHOR”

July 29th, 2014
FAIK KRASNIQI

Opinion nga Faik KRASNIQI/Prishtine/ Pikë së pari duhet theksuar se Kryetari i LDK-së z. Isa Mustafa, u zgjodh në mënyrë të ligjshme me 65 vota kryetar i Kuvendit, si dhe dy nënkryetarët z.Glauk Konjufca dhe zonja Duda Balje. Kjo gjë s’mund të zhbëhet për një arsye: sepse 120 deputetët e Kuvendit bën betimin dhe ishte […]

Justin Timberlake, mbreti i ri i muzikës POP

July 29th, 2014
JT-031-225x300

Rreth koncertit të J T në Montreal në kuadrin e turneut botëror 20 / 20/ Nga Ajet Nuro, Montréal,Kanada/ Pas mbi 8 muajsh pritjesh, pasi koncerti në Montreal fillimisht ishte paraparë në tetor 2013, admiratorët e Justin Timberlake, mundën të shijojnë një koncert në lartësinë e pritur dhe ndoshta edhe më shumë. Jo vetëm se […]

KOSOVA DHE UNIVERSI LIRIK I VARGUT TË KRISTALTË

July 29th, 2014
Heshtje e trazuar

(Gentiana H. Muhaxhiri, Heshtje e trazuar, Amanda Edit, Bukuresht 2014)/ Shkruan nga Bukureshti:Baki Ymeri/ Ja edhe një vepër e re e një autori nga Kosova që e sheh dritën e botimit në Bukureshtin e rilindësve tanë! Sipas autorit të parathënies (Daniel Marian), metafora e poemave të Gentianës është e interpretuar si një rrugë e ekzistencës […]

MUND TË JETË KRIM LUFTE

July 29th, 2014
2 Frank2

Nga Frank Shkreli/ Komisionerja e Lartë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB)për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay dënoi të hënën rrëximin eaeroplanit të pasagjerëve tëlinjes ajrore Air Malaysia mbi territorin e Ukrainës që kontrollohet nga forca rebele pro-ruse, e që shkaktoi vdekjen e 283 pasagjerve dhe ekuipazhit prej 15 vetash. Ajotha se “kur […]

Civiliteti i shqiptarëve

July 29th, 2014
1 Uk LushiPress

Uk Lushi/New York/ Jeta në demokraci është një debat dhe cikël interaktiv që nuk përfundon kurrë. Në shoqëri, politikë dhe medie njerëz nga spektri i djathtë, majtë dhe i qendrës rrahin çështje të ndryshme dhe kështu ndihmojnë evoluimin dhe përparimin e një populli. Personat që vendosin të angazhohen dhe jenë të zëshëm në jetën publike […]

Misioni i arkeologut Luigi Maria Ugolinit në Shqipërinë e viteve ’ 30

July 29th, 2014
foto nga germimet

Nga Gëzim Llojdia*/ 1. Në vitet që kanë kaluar, kam parë zhvillimin me interes të konsiderueshëm për hetimet arkeologjike të zhvilluara në Shqipëri në mes të viteve 1924 dhe 1943 nga misioni arkeologjik italian, dhe veçanërisht figura e Luigi Maria Ugolini, i cili ishte protagonisti kryesor i misionit dhe përgjegjës deri në 1936, vitin e […]

Dibra e Madhe: Një i vdekur dhe 4 të plagosur , mbyllet kufiri me Shqipërinë

July 29th, 2014
bllata-436x262

DIBER E MADHE : Simbas rrjetiti social facebook njoftohet se momentalisht, policia kufitare maqedonase ka mbyllur të gjitha hyrje-daljet nga qyteti si dhe vendkalimin kufitar me Shqipërinë në Bllatë. Mbasi thuhet se një ngjarje e rëndë ka ndodhur në zonën e Dibrës nga ana maqedonase, kur një shqiptar shtetas i Shqipërisë, në një përpjekje për […]

Fitër Bajrami falet në mesin e besmitarëve mysliman shqiptarë në SHBA

July 28th, 2014
edhe kjo mase798_n

NGA BEQIR SINA, Staten Island – NY/ STATEN ISLAND NYC : Kan qenë me mijëra besimtarë myslimanë në të gjithë Amerikën që festuan ditën – Bajramin e Madh, një ditë kjo që përkon me fundin e Muajit të Shenjtë Ramazanit, dhe zgjat tre ditë dhe është një nga festat më të rëndësishme në kalendarin islamik, […]

“KALIFI” I TMERRIT DHE DRAMA E MOSULIT

July 28th, 2014
1 eugjen merlika

Guest Editorial/ Nga Eugjen Merlika/ Nuk është mbushur ende muaji që, në hartën politike të Lindjes së Mesme, është shtuar një “shtet” i ri. Në ata troje ku, më shumë se në çdo pjesë tjetër të botës, historikisht janë ndërruar zotërimet, pushtetet, perandoritë, mbretëritë, i vetëquajturi “Shtet Islamik i Irakut dhe i Levantes” (ISIS) shtrihet […]

Informim nga Trojet Shqiptare: Në Dibër të Madhe humb jetën në aksident 62 vjeçari Sadik Frangu

July 28th, 2014
1 diber

DIBER E MADHE : Ngjarja e rëndë me pasojë humbjen e jetës, simbas rrjetit social facebook, shkruan Atli Dema ka ndodhur pak klimotra në hyrje të qytetit Dibër e Madhe. Dema shkruan se sot në mëngjes orën 6:45 minuta, në aksin rrugor Dibër Mavrovë, shoferi Sadik Frangu tek vendi i quajtur ura e Boshkut teksa […]

SPECIALE – HISTORI – Datat më të rëndësishme të Luftës së Parë Botërore

July 28th, 2014
shqip Luf m1.IMG

Ne Foto: Shqiptaret gjate Luftes se Pare Boterore, ne radhet e ushtrise Austrohungareze. Foto e publikuar nga Revista “Perparimi”, New York, Qershor 1916. Fotografia ka kete nenshkrim:” Vetedashes shqiptare, bashkeleftojne me Austro Germanet, kundra serbeve. / PARIS, 6 shkurt /ATSH-AFP/ – Lufta e Parë Botërore filloi më 28 korrik 1914 dhe zgjati deri më 11 […]

Festa e Fitër Bajramit ne Trojet Shqiptare

July 28th, 2014
A-falja-e-besimtarve-myslimane-tirane-5

FEDERATA PANSHQIPTARE E AMERIKES”VATRA” URON BESIMTARET MUSLIMANE:GEZUAR FESTEN E FITER BAJRAMIT, QE ESHTE SIMBOL I PAQES, I BASHKIMIT, I GEZIMIT DHE QETESISE SHPIRTERORE!/ TIRANE-Festa e Fiter Bajramit, besimtarët falen në bulevard/ TIRANË, 28 Korrik -Pas një muaji agjërimi, besimtarët myslimanë festojnë sot Fiter Bajramin. Si çdo vit, mijëra besimtarë myslimanë janë falur mëngjesin e sotëm, […]

Satanizmi ma vodhi gurin e urtisë në vatrën time!

July 28th, 2014
Avdi-Ibrahimi

Shkruan nga ShenGjini: Avdi Ibrahimi/ Nga gojdhëna e popullit kam dëgjuar se si një njeri i zoti kishte arritur ti mbledhe një thesë lanetësh dhe ishte nisur për t`i shitur në treg. Rrugës takoi një njeri dhe e pyeti çfarë keni aty në thes? Ky zotëriu i tha se kam një thes me dreqën! Po […]

Ne Sofren e Diellit: 5 Poezi nga Bajame hoxha-Çeliku, Bruksel

July 28th, 2014
1 BajameHoxha2

HESHTJE/ S’kam fjalë,/ Më janë prerë,/ Rrugës së mundimeve./ I lashë!/ I braktisa!/ Mbeta memece/ Kur na gllabëruan përbindëshat!/ Kur u tërhoqëm zvarrë/ Mes psherëtimave / Britmave/ Torturave Një jetë. Ato mbetën… Copa Copa Të thyera, Për gjysmë, U thërrmuan Humbën U tretën Në thellësitë e lotëve Një këtu… Një atje E s’i dëgjoi më […]

Një vlerë universale

July 28th, 2014
1 Vilhelme

Faktori kohë si vlerë…/ Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj/ … Të nesërmen vendosa të shkoja te mjeku. Papritmas në rrugë u ndesha me kolegen time, e cila parkoi makinën dhe u bashkua me mua. Fjalët e saj mbi gjendjen sipërfaqësore të shëndetit tim, më ngrohën zemrën . -Faleminderit. Në fakt ndihem më mirë, por… -Por…Çfarë do […]

Në Çikago provokime nacionaliste serbo-greke kundër shtetit të Kosovës

July 28th, 2014
Provokime serbe

Chikago, 28 Korrik 2014- Sot në Çikago,edhe përmes lojës së futbollit,qarqet e caktuara nacionaliste serbo-greke provokuan popullin shqiptar dhe shtetin e ri demokratik të Kosovës.Par se të filloj loja e futbollit në mes të KF Liverpulit nga Anglia dhe Olimpiakos nga Greqia,grupet shoveniste serbo-greke kishin vendosur një parullë të gjatë në stadiumin e qytetit në […]

SHQIPTARI TRIM SI KY, NUK VDES KURRË!

July 28th, 2014
AtPjeterMeshkalla-11

Nga Fritz RADOVANI/ Ne Foto: AT PJETER MËSHKALLA S.J. (25 Shtator 1901 – 28 Korrik 1988)/ (Portret me lapsë, nga F.Radovani)/ Me datën 28 korrik 1988, populli i Shkodrës, pa dallim Feje, përcolli për në banesën e fundit AT PJETËR MËSHKALLËN, Atdhetarin e flaktë dhe të vendosun në Idealin e Tij… Dijetarin mendjendritun e punëtorin […]

EPIKA BLU E EDISON GJERGOS DHE FRYMA VITEVE ‘70

July 28th, 2014
Epika e yjeve te mengjezit Edison Gjergo

Ne Foto: Edison Gjergo: Epika e yjeve të mëngjesit” 1971/ NGA KOLEC TRABOINI/ “Epika e yjeve të mëngjesit” – për këtë vepër oil në canvas, me dimensionet e telajos 179 x 119.5 cm, krijuar në vitin 1971 u dënua me burg Edison Gjergo (1939 -1989). Ishte një urrejtje e egër ndaj këtij piktori prej atyre […]