Çmimi kryesor në Pragë për projektin filmik “Vera e ëndërron detin”

August 30th, 2014
1 Cmimi

PRISHTINË, 30 Gusht / “Vera e ëndërron detin”, projekti filmik i metrazhit të gjatë, me skenar të Doruntina Bashës dhe regji të Kaltrina Krasniqit, fitoi çmimin e parë në programin për skenar nga Evropa Qendrore, Midpoint, si ‘Projekti më i mirë i filmit të gjatë’. Çmimi përfshin një shumë monetare që ka për qëllim zhvillimin […]

MË VJEN TURP TË TË THEM “MË FAL”

August 30th, 2014
1 albertt2

Nga Albert Z. ZHOLI Atë mbremje kisha shkuar te miku im, Kastrioti, për të marrë disa libra që m’i kish sjellë nga Tirana. Veja rrallë se komshiu i tij grek bënte zhurmë sa here shihte vizitorë: -Nuk dua që të më mbushet pallati me alvanozë! Shkallët dhe ashensorin i duam për vete. Kjo e detyronte […]

OKB:U zhvillua debati i radhës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për Kosovën

August 30th, 2014
Beqir-Sina-autor-210x160

Kosova kërkon respektimin e marrëveshjeve nga Serbia dhe mbylljen e UNMIK-ut në Kosovë/ Nga BEQIR SINA, New York/ OKB 29 gusht – Mbledhja e radhës e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, në të cilën u shpalosë si rëndomtë raporti tremujor i sekretarit të përgjithshëm Ban Ki-Mun, u mbajtë me të njëjtën preformancë, më 29 të […]

NJOFTIM I AKADEMISE SE SHKENCAVE: NDERROI JETE AKADEMIKU SHABAN DEMIRAJ

August 30th, 2014
sh demiraj me shirit (1)

R E P U B L I K A E S H Q I P Ë R I S Ë/ AKADEMIA E SHKENCAVE/ K R Y E S I A/ Tiranë, më 30 gusht 2014/ N E K R O L O G J I/ Sot, në datën 30 gusht 2014 në orën 13.50, u […]

SABIJE DERVISHI VESELI, SHKRIMTARJA STRUGANE E AMERIKËS, MJESHTRE E RRËFIMIT TRILLER

August 30th, 2014
sabija1

Intervistë e Raimonda MOISIUT me romancieren SABIJE Dervishi Veseli/ Sabije Dervishi Veseli, është zëri krijues, intelektual, femëror – që i përket Letërsisë Postkomuniste të Diasporës, dhe e njohur tashmë edhe si autore bilingualen shqip-anglisht, mjeshtre e rrëfimit në gjininë e thrillerit.Ajoështë një zë krejt i veçantë në letërsinë amerikane dhe shqiptaro-amerikane.Shkrimtarja shqiptaro-amerikane me orogjine nga […]

PËRKATËSIA E VEPRIMTARIA SHQIPTARE, E VETMJA PENGESË PËR INVESTIMET TONA NË QYTETIN E GUCISË

August 30th, 2014
200px-Naslovnavelika16122005

* Reagim ndaj gazetës “Dan” të Podgoricës/ *Vllaznit Mehaj, biznesmenë në Amerikë, kanë investuar mbi një milionë dollarë USD në pesë vite në motelin “Santea” në vendlindjen e vet në Guci dhe kanë pengesa të mëdha e të shumta nga struktura të shtetit malazez në vazhdimësinë e aktivitetit të tyre-/ Shkruan: SADRI MEHAJ-GUCI/ Ju, e […]

A mund të harrohet Korifeu i Lumës Miftar Spahia!

August 30th, 2014
1 Mifta Spahija

nga Beqir SINA, Nju Jork/ Bethlehem, Pennsylvania: Kanë kaluar, 10 vjet prej se kur nderroi jete ne nje spital te Pensilvenias ne moshen 91- vjecare Prof Miftar Spahija. Ose,- Korifeu i Lumes, që u nda prej nesh ku qendronte i shtruar për një kohë të gjatë ne spitalin St. Luke’s Hospital (Spitalin St. Luke) ne […]

JETON KELMENDI SJELL NE SOFREN POETIKE TE DIELLIT POETIN ARMEN, EDURD HARENS

August 29th, 2014
Eduard Harents

Eduard HARENS, Armeni/ Përktheu nga Anglishtja Jeton Kelmendi, Bruksel/ Biografia/ Eduard Harens, u lind me 27.08.1982 në Armeni/ Studioj në Universiteti Shtetëror Armenian (Fakultetin e Studimeve Orientale), Yerevan Armeni Në Universitetin e Kajros (Fakulteti i Studimeve Orientale), Kairo Egjipt. Debutimi letrar: E përditshmja “Aliq” Teheran, Iran 100 kopje me 14.05.2000 Aktualisht ka gradën master. Çmime […]

IDENTITETI KOMBËTAR SHQIPTAR

August 29th, 2014
Final_07062014_malesia

Nga Nikë Gashaj/* Një ndër faktorët më me rëndësi të përcaktimit të identitetit kombëtar është përdorimi i gjuhës amtare ( private, publike dhe zyrtare) dhe arsimimi kombëtar. Njohjet historike tregojnë se themelimi i shkollave në trojet shqiptare u bë gjatë mesjetës me nismën e urdhrave kishtarë, sidomos të urdhrit dominikan. Një aktivitet i këtillë filloi […]

KOSOVE- GJYKATA SPECIALE NUK ËSHTË RASTËSI

August 29th, 2014
1 gjykata

NGA Avdyl Gërvalla/ Gjenevë/ Në Kosovë kanë ndodhur shumë vrasje politike pas luftes. Shumë prej tyre i kanë bërë të burgosurit me dënime të gjata për krime të ndryshme. Atyre Drejtësia e Kosovës ua mundëson të drejten për week-ende të lira, çfarë absurdi!?! Week-end, për mua është fund-java, e shtuna dhe e diela… Për këta […]

Shën Kozmai! Ne nuk jemi Grek, por të Krishterë!

August 29th, 2014
5.Kozmai duke ju folur shqiptareve

Shën Kozmai një misionar i ortodoksisë dhe një kundërshtar i Greqisë së Lashtë e i gjuhës shqipe/ Nga Arben LLALLA/ Më 24 Gusht u festua në Kolkondas të Libofshës 300 vjetori i lindjes së Shën Kozma Etolis i cili ka propaganduar përhapjen ortodoksisë, por edhe asimilimin e popujve të tjerë si shqiptarët, bullgarëve dhe vllahët. […]

FESTIVALI I GJINOKASTRES DHE SHEMTUESIT E KOSTUMIT KOMBTAR SHQIPTAR

August 29th, 2014
Gjirokasters castle / A var Gjirokasterben

Opinion Nga Fritz RADOVANI/ Boll me përralla!/ Edhe këte sahat që shihni naltë në Kala, e keni zhgulë në Kishat Katolike të Shkodres! Ditë e natë u mendue vetem si me e shkatrrue, plaçkitë e me e qitë faret qytetin e Shkodres! Po, edhe Rozafa… vazhdonte punen e Saj: “Me u mëkue disa Burrave me […]

ËNDËRRIM I VËRTETË MBI JETËN

August 29th, 2014
1 sabije Veseli

REFLEKSIONE MBI NOVELËN “PSE U DASHUROVE TEK UNË” të Sabije Dervishi Veselit/ Shkruan Violeta Allmuça*/ STRUGE : Shqiptarja Sabije Dervishi Veseli është një shkrimtare me origjinë nga Struga e cila ka botuar 5 libra në gjuhën angleze në SH.B.A. Veprat e saj kanë tërhequr vëmendjen e publikut amerikan ku autorja shpalos ngjarje të atdheut të […]

TË DIELËN E FUNDIT TË GUSHTIT…TEK SHTËPIA E LONGFELLOUT

August 29th, 2014
1 Longfellows

Nga ROZI THEOHARI, Boston/ Në Nju-Ingland, ku banoj, përmenden një numër i madh poetësh amerikanë që kanë lindur ose banuar këtu e që janë bërë të famshëm në letërsinë amerikane, si:poetja Emili Dikenson (1830-1886), poetët Robert Frost (1874-1963), Henri Longfellou (1807-1882), Fillis Uitli (1753-1784),Viliam Brajant (1794-1878), Xhon Grinlif (1807-1892), Ralph Waldo Emerson (18003-82), Edgar Allan […]

FALEMINDERIT ÇEZAR NDREU!

August 29th, 2014
23 Cezar

FUSHATA E VATRËS: ÇEZAR NDREU E DHA SHEMBULLIN, DHUROI $ 1,500.00/ Pas rikonstruksionit që iu bë ndërtesës së Vatrës, veçanërisht zyrës dhe sallës së madhe të katit të parë nga biznesmeni dhe aktivisti i njohur i komunitetit shqiptar, bashkatdhetari nga Kosova, anëtar i këshillit të Vatrës, z. Rrustem Gecaj, Kryesia e Vatrës ka propozuar hapjen […]

ALEKSANDRI -MISTERI I VARRIT NË AMFIPOLI…

August 29th, 2014
amphipolis3

Në shekullin e 8-të dhe të 7-të pes Amfipoli sundohej nga fiset ilire/ Nga Gëzim Llojdia*/ 1.Amfipoli sot është një komunë në njësinë rajonale Serres e Greqisë ku selia e komunës është Rodolivos. Mori emrin Amfipoli (fjalë për fjalë, “nëpër qytet”), një emër që është objekt i debateve shumë për leksikografiSë. Thukididi pretendon emri vjen […]

Hije e “rëndë” të “Blirëve të Pejës”

August 29th, 2014
perparim_hysi

Romani “Blirët e Pejës” të Fatmir Terziut/ (esse)/ Nga Përparim Hysi/ Sado pak i “lodhshëm” për mua që të qëndroj paksa gjatë në poltronin para kompjuterit, por, në fund të fundit, ia vlejti. Ma kish dërguar qysh në “llixha” me postë e elektronike, Fatmir Terziu, romanin e tij të fundit, por nuk më premtoi aq […]

PARA NJË NGJARJEJE HISTORIKE

August 28th, 2014
1 Papa me flamur shqiptar

Nga Eugjen Merlika/ “Ndërkaq këtë vit është parashikuar Shqipëria, për dy arsye të rëndësishme. E para, sepse kanë arritur të bëjnë një qeveri të bashkimit kombëtar – po bëhet fjalë për Ballkanin, ë? – ndërmjet myslimanëve, ortodoksëve, katolikëve, me një këshill ndërfetar që ndihmon mjaft, i ekuilibruar e harmonik, kjo është gjë e mirë. Prania […]

Nis rrugëtimin ndërkombëtar “Heroi” i Luan Kryeziut

August 28th, 2014
ajet nuro

Dy filma shqiptarë nga të dy shtetet shqiptare konkurojnë në Festivalin Botëror të Filmit të Montrealit që mbahet në Montreal, Kanada nga 21 gusht deri më 1 shtator 2014. Me shfaqjen në Montreal, “Heroi” i Luan Kryeziut, fillon shfaqjet në kinematë botërore./ Nga Ajet Nuro, Montreal, Kanada/ Pas Kosovës, filmi i Luan Kryeziut u shfaq […]

Jani Kondo, bashkë me luftëtarët e tij çamë, hyri i pari në kala…

August 28th, 2014
fahriu-272x300

Kondoja nuk durohet si shqiptar. Edhe pse Kondo, para dy shekujsh ishte ai që ishte, sipas mentalitetit serb, kishte për të qenë më mirë sikur Kondo të mos kishte lindur kurrë. Ose sikur mos të kishte bërë atë që e ka bërë, sepse serbët “më lehtë e kishin pasur të mbeteshin pa Beogradin se sa […]