KOMUNITETI SHQIPTARI NE SHBA GJATE NJE VITI- NE FOKUSIN E GAZETARIT

December 30th, 2012


Viti 2012 viti i 100 Vjetorit të Pavarësisë/ 100 VJETORI I VATRES/

NGA BEQIR SINA/
BENSONHURST BROOKLYNNY : Duke filluar qe nga ato te cilat do te mbeten pjese e historise se Shqiperise, si anetaresimi ne NATO, deri tek zhvillimet e politikes se brendshme dhe te jashtme ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni e Mal te Zi, në Luginën e Preshevës dhe Çamëri, pavarësinë e dytë të Shqipërisë çdo gjë kulmoi në 100 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, një nga festimet më të mëdha të të gjitha kohërave, si në Prishtinë, Shkup, Tiranë dhe në New York.Këtë vitë edhe Çështja Çame mori një farë shtytje te re gjate ketij viti megjithse pati edhe disa levizje te mira te brendeshme, por për tu veçuar është komuniteti Çame në SHBA, dhe i mbijetuari i Masakrës së çamërisë , veprimtari i dalluar i kësaj çështje në Amerikë professor Sali Bollati me të gjithë çamët në SHBA . Si dhe arsyeja qe ne parlamentin shqiptare çamët tani janë me dy deputet, per here te pare qysh ne kohen e Mbreterise Shqiptare Zogut të Parë

Janar

Times Square polici Bekim Beqaj “unaza” në vitin e ri, me një puthje të gjatë në buzët e Jenny McCarthy
- 1 milion vetë ishin mbledhur në sheshin Times Square për të parë globin e kristaltë që shënon sekondat e fundit të vitit të vjetër deri në momentin e ndërrimit të viteve

Partia Lëvizja e Legalitetit, në marrëveshje me familjen Kupi, organizojë pelegrinazhin e përvjetëshëm tek varri i Abaz Kupit – Me rastin e 100 vjetorit të pavarsisë së Shqipërisë, Abaz Kupi, të varroset në vendlindjen e tij, në Krujë!

Nju Jork, në moshën 30 vjeçare, vdiq Fatos Osmani, djali i vetëm i veprimtarit të çështjes kombëtare në SHBA, Osman Osmani – Presidenti Bill Clinton mori pjesë në funeralin e tij ndërsa Kryeministri i Shqipërisë Dr. Sali Berisha telefonoi familjen Osmani t’i shpreh ngushëllimet, personalitete nga Kosova, Shqipëria dhe komuniteti shprehën ngushëllimet e tyre familjes Osmani

Intervistë të posaçme për gazetën kombëtare Bota Sot, nga New Yorku,me Ismer Mjekun botuesin e Albanian Yellow Pages – Faqet e Verdha Shqiptare- (numëratori telefonik)

Shkurt

Uashingtoni, asitencë Tiranës në projektet e zhvillimit, punësimit dhe ndërtimin e tramit – Kryetari i Bashkisë së Tiranës z Lulzim Basha zhvilloi një takim me kryetarin e Bashkisë së Uashingtonit z. Vincent Gray

Tahiri lobon në SHBA për çështjen çame

U shfaq në New York, filmi dokumentar burgu i braktisur “Goli Otok” i rexhizores nga Kosova Mrika Krasniqi

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara sot diskutoi për Kosovën – Hoxhaj: Të shpërbëhen strukturat jolegale dhe paralele serbe në Kosovë

Intervistë eksluzive për gazetën Bota Sot me Lola Luma shkodrania që ka gjetur në New York famën e saj si modele, aktore, por edhe si show girl në Nju Jork

17 Shkurt 2008 festime madheshtore nga shqiptaret e Amerikes ne New York. 17 Shkurti 2008 viti qe i realizoi Kosovës aspiratën për të cilën breza të tërë luftëtarësh e veprimtarësh u përpoqën me sakrifica e mundime të gjata. Në këtë përvjetor, shqiptaret e Amerikes u përulen me respekt para të gjithë atyre që bënë sakrificën sublime për lirinë, demokracinë dhe pavarësinë e atdheut të tyre të shtrenjtë.

Mars

Vizita jone nga Nju Jorku në Mitrovicën: një qytet i ndarë…….!Mitrovica, e ndarë duket dhe e pa shpresë, ajo është një simbol i pas-luftës në Kosovë…..

Bota Sot » Engel i kërkon Clintonit sqarime shtesë për Kosovën

Nje i ri, shqiptare, ne Nju Jork, nise gare per Keshillin Bashkiak te Qytetit – Ken Ceni Biberaj Nen/President dhe Zedhenesi i Grup Financimit RTR, Inc.

Presidentja Jahjaga vuri kurora lulesh te varri i Fan Nolit – zonja Atifete Jahjaga, në kuadër të vizitës në SHBA, vuri kurora lulesh te varri i atdhetarit, publicistit dhe shkrimtarit shqiptar, Fan Stilian Noli, në varrezat në Boston.

– Liga qytetare shqiptaro-amerikane ka lëshuar sot një deklaratë, ku i bën thirrje lidershipit politik shqiptar të Kosovës që të kundërshtojë heqjen e “Republikës” nga emri i Kosovës në takimet rajonale dhe çdo referencë të Rezolutës 1244.

Intervistë me regjizorin Amerikan Joshua Marston dhe bashkë-Skenaristin dhe Producentin Shqiptar të filmit “Falja e gjakut”, Andamion Murataj

U shfaq në New York, filmi dokumentar “Spaçi – Simboli i Qendresës Antikomuniste – Ish i burgosuri politik Pëllumb Lamaj thotë se politikanët e sotëm në Shqipëri, ende nuk i kanë dënuar krimet e komunizmit

Bota Sot shkruan librit “Një jetë mes Kosovës dhe Amerikës” e Hajdar Bajraktarit ….

Prill

Nju Jork, perkujtohet 133 vjetori i lindjes se Mit’hat Frasherit – Lamaj: “Eshtrat e ketij njeriu te madh – Mit’hat Frasherit, duhet te prehen ne Atdhe”
“Në kampin e Tepelenës komunistët lanë të vdisnin nga uria 300 fëmijë, fshatarët u gjuanin me gurë të internuarve” – Agim Musta rrëfen për kampet e internimit dhe sajimin e bandave diversante në diktaturë
24 Marsi 1999 – Dita e Lirisë së Kosovës;shënohet edhe në SHBA dhe Kanada nga shqiptarët

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaqi, u takua me bashkatdhetarët në New York me këtë rast vlerësoi lart rolin e komunitetit shqiptaro-amerikan në lidhjet e shkëlqyera me SHBA, dhe falemnderoi ata për kontributin e tyre, në pavarësinë e Kosovës

Mark Gjonaj zyrtarisht shpallë kandidaturën për në Asamblenë e Shtetit të New Yorkut

Princi Leka, mbrriti në vizitë zyrtare në SHBA – Pritje madhështore në New York, për Princin Leka dhe zonjushen Elia Zaharia, e fejuara e Princit Leka

NJU JORK : Federata PanShqiptare e Amerikës VATRA shënoi 100 vjetorin – Ditëlindjen e saj!1 mijë shqiptarë të ardhur nga të gjitha anët e Amerikës, Kanadasë, dhe mbarë trojeve shqiptare, Shqipëria Etnike ishte mbrëmë në 100 vjetorin e krijimit të Vatrës

Maj

Lartesia e Tij Mbreterore Princi Leka II me Zonjushen e nderuar, Elia Zaharia dhane nje koktejl duke trasheguar traditen e vjeter te familjeve Mbreterore, nga e gjithe bota, kur vizitojne New Yorkun

Promovohet në New York, kompleti i veprës së plotë(1- 8 volume) të Imam Vehbi Ismailit

Studentët shqiptarë nga kolegjet John Jay College dhe Fordham College nisën fushatën “Studentët për Ken2013″

SHBA: Virginia ne qytetin e Norfolk, nga data 24 deri 29 prill 2012 u zhvillua Festivali Artistik i Orkestrave Frymoreve dhe formacioneve te ndryshme te Ansambleve te Kengeve e Valleve -Orkestra Frymore e Forcave te Armatosura te Shqiperise dhe Ansambli Shterore i Kengeve dhe Valleve Popullore shpalosi vlerat me te vyera kombetare

Zonja Liri Berisha takim me Zonjën e Parë, Michelle Obama në Samtin e 25-të, të NATO-s

Qershor

U prezantua në New York libri ;” KOSOVO Path to Freedom – KOSOVA: Rruga e Lirisë ” i autorit Sergio Bitiçi

Në Washington u zhvillua ceremonia e përkujtimit të Viktimave të Komunizmit: Një kurorë me lule të freskëta – në emër të të gjitha viktimave të komunizmit në Shqipëri, vendosën në këtë ceremoni, edhe Ambasada e R.Shqipërisë si dhe Organizata “Shtëpia e Lirisë Shqiptaro – Amerkiane”, me qendër në Washington dhe delegacioni i udhëhequr nga LQSHA, presidenti Joe DioGuardi dhe bashkëshortia e tij Shirly Clojes – DioGuardi

New York : U mbajte ore komemorative ne kujtim te Dino Asanaj

18 qershor, 2012, 183 lojtarë kanë marrë pjesë në Turneun Vjetor të Golfit, i cili është i katërti në radhë dedikuar ndihmave që po vazhdojnë të japin shqiptarët e Amerikës, për ndërtimin e Katedrales Nëna Terese në Prishtinë. Ky turne u zhvillua nën kujdesin e një grupi kordinator : Anton Raja (kryetar i bordit) Elmi Berisha (nën kryetar) Leon Gjoni, Martin, Pjetri, Louis Gjelaj, Michael Torrelli, Ismer Mjeku, Frank Fogliano, Simon Qafa, Mark Tushaj, dhe Palok Rudaj.

U zhvillua ne New York, pikniku i madh Shqiptare Dita e Trashegimise Me shume se kater mije shqiptare te Amerikes, nen organizmin e Qendres Nene Tereza prane Kishes Shqiptare Zojes se Shkodres, pasurojne edhe me shume jeten argetuese, kluturore, artistike dhe sportive
Parada e shqiptarëve në Manhattan e organizuar nga Shoqata “Rrënjët Shqiptare”, Marko Kepi, Ervin Toro dhe Dorian Nasto ndezi atmosferën në pragë të 100 vjetorit në të 5 Avenue – Motoja “Çamëria është Shqipëri!”

Korrik

4 Korriku 236 Vjetori i Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara u festua në të gjitha vendbanimet shqiptare

Karolina e Veriut: Bashkatdhetarët tanë festojnë 90-vjetorin e lidhjeve miqësore SHBA – Shqipëri

Krijohet dega e Federatës PanShqiptare të Amerikës VATRA, për Qarkun e Hudson Valley, e cila përfshin zonën e eperme të New Yorkut, dhe do të udhëhiqet nga z Elmi Berisha, ish përfaqësues i Presidentit të Kosovës dr. Ibrahim Rugova, në ish Zyrën e ambasadorit të nderit të Kosovës në Amerikë, Bob Dole, veprimtarë i dalluar i komunitetit për dekada.

Këshilli Kombëtar Shqiptaro Amerikan dhe Instituti Nacional Demokratik, ftojnë përzemërsisht në një panel – diskutim në Uashington me temën : “Kontributet e grave në Ndërtimin e Shtetit në Kosovë”

Gusht

Interviste me anetarin e Kongresit Amerikan, Eliot Engel : “Heqja e immunitetit , hapi pozitivë për Shqipërinë, në BE ”

Intervista : Zef Balaj: 100 vjetori i Vatrës, një burim krenarije që e vë në mendime të gjithë diasporës

Besimtarët shqiptarë myslimanë në Amerikë festuan Fitër Bajramin

Southfield Michigan :Me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë në Miçigan – SHBA, u organizua një aktivitet masivë kushtuar kësaj ngjarje të rëndësishme kombëtare, nga Kisha Katolike Shqiptare Zoja Pajtore me famullitarin e saj Dom Nue Gjergji e cila me këtë rast mbajtri edhe një Turne Futbolli për moshat 9-12 vjeçaredhe Festivalin e Kishës

Shtator

Mark Gjonaj – në ndihmë të moshuarve dhe fëmijëve !

New York : në kuadrin e aktiviteteve me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, në organizimin e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro- Amerikanë”, “Televizioni Kultura Shqiptare” dhe “Gjonlekaj Publishing Company, mbajtën një orë përkujtimore, kushtuar poetin tonë të madh, Ali Podrimja.

Në kujdesin e shoqatës Vatra në New York, u promovuan dy libra të Professor Nusret Pllana : Mbas New Yorkut, librat e professor Pllanës, “NATO intervention in Kosovo” dhe libri “Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët 1844-1999″ në “dyert” e Biblotekës së Kongresit Amerikan

Ish kongresmeni me orgjine shqiptare Joe DioGuardi uroje i pari per fitoren Gjonajn

Press Konferenca – Shqiptaro-Amerikanët për Obama-Biden

Konferenca Kombetare per Shtetesine shpalli emerimin e zotit Ilir Zherka si Drejtor Ekzekutiv

NEW YORK : Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan mbajti darkën vjetore kushtuar 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë

SHBA: Statuja e Nëna Terezes në mesin e 80 personaliteteve më të shquara nga e gjithë bota në Kopshtin Kulturor në Rockefeller Park – Presidenti Nishani përuron shtatoren e “Nënë Terezës” në Cleveland

Tetor

Hapet Zyra e aplikimit të Pasaportës Biometrike Shqiptare, në New York – Presidenti i Shqipërisë zoti Bujar Nishani dhe zoti Dritan Mishto preu shirtin e Zyrës së aplikimit të Pasaportës Biometrike në New York, e cila ndodhet në mjediset e Konsullatës së Përgjithshme në qytetin e New Yorkut

NJU JORK : U zhvillua “Konferenca ; Harta e Leadershipit Ballkanik”. me temën “Gratë në Formësimin e Shoqërisë” . Bashkëshortja e Kryeministrit Berisha, zonja Liri Berisha u nderua me çmimin prestigjioz “FEBA 2012”

Këshilli Kombëtar Shqiptaro-Amerikan /KKSHA/, mbajti darkën vjetore dhe mbas saj lëshoi dekleratë falmnderimi për Darkën e 16-vjetore të Çmimeve në Nju Jork – KKSHA: “Thank You ! – Ju Faleminderit!”

Një delegacion nga Bashkia Kamëz, vizitoi shtëpinë e Vatrës në New York – Vatra, tani është ajo shoqatë shqiptare në diasporë që i mban të hapura dyert e saj, – për të gjithë shqiptarët

JAPONI: Shqiptarët hapin biznesin e tyre, në qendër të Tokios. Famous Famiglia Pizza, e vëllezërve Kolaj nga Kosova, një nga bizneset më të mëdha në botë të industirsë kulinare këto ditë ka bërë hapjen e njësisë së saj të parë në Japoni në Stacionin historikë të Trenit dhe të restauruar bukur në qendër të Tokios

New York : Mblidhen fonde për Katedralen Nëna Terezë në Prishtinë: Dom Pjetër Popaj : “Mbledheja e këtyre ndihmave për Katedralen Nëna Terezë në Prishtinë është drejtimi i njerëzve kah Zoti, në forcimin e besimit, paqes dhe bashkëjetes fetare, mbasi edhe Katedralja Nena Tereze; është ngritur të jetë në shërbim të paqes dhe bashkimit mes shqiptareve ”

LQSHA – dhe DioGuardi në fushatë për kandidatët republikan e demokratë për zgjedhjet e 6 nëntorit

Albanian Culture kremtoi ditëlindjen e 15-të

Ambasadori i Kosovës Bekim Sejdiu dhuroi Abetare, dhe libra për shkollat shqip në Amerikë

Nentor

SHBA zgjedhjet 2012 : I pari shqiptar ne historine e emigracionit qe zgjidhet ne nje post kaq te lart shteteror ne SHBA – Mark Gjonaj eshte dhurata me e bukur ne 100 vjetorin e pavaresise qe shqiptaret e Amerikes i bejne kombit tone ne festimet e ketij 100 vjetori – U desh te kalonte nje shekull qe mbas Joseph DioGuardit me gjak shqiptari te dilte nje bir shqiptari nga Reci i Ulqinit te ngjitej ne nje post kaq te lart. Mbas 100 vjetesh shqiptaret e Amerikes nxjerrin nje shqiptar ne krye te Shtetit te New Yorkut qe ti perfaqesoje ata dhe te jete zeri i tyre ne kete shtet

- Mundësit Shqiptarë valëvitën flamurin kuq e zi – Ergys Mirukaj i peshës 84 kg u rendit i treti duke marrë medaljen e bronxit

Nju Jork: U zhvillua Festivali i XXII-të i Këngës e Valles Shqiptare në Amerikë – Shpaloset flamuri kuq e zi më i madh në Amerikë. Kurora e Festivalit Shqiptar 28 nëntori 1912 – përvjetori i 100- të, i Shqipërisë së Pavarur
Universiteti “William Paterson” – New Jersey, veprimtari për 100 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë” Nata e Kulturës Shqiptare”

Premiera e dokumentarit, për promovimin e bukurisë natyrore të Shqipërisë, në New York, perla e bregdetit Jone

Në qytetin Waterbury -(Uareberi) të Connecticut, u bë ngritja e falmurit kuq e zi – në shtizën e Bashkisë së Qyetit. Në ndërkohë që një shqiptari të vjetër të këtij komuniteti në shenjë nderi iu bë ” Majori Dite i Qytetit – “Mayor of the Day” i Waterburyt

New York : Mijëra shqiptarë “vërshuan” si lumë në New York me rastin e 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë

Shtatë ditë valvitet në mes të Nju Jorkut flamuri kuq e zi me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë

Përfaqësitë e Shqipërisë në Nju Jork dhanë një pritje me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë

Kisha Katolike Shqiptare Zoja e Shkodres ne Nju Jork, Meshe dhe ngriti Flamurin me rastin e 100 vjetorit te pavaresise

Dhjetor

Këshilli Bashkisë së Nju Jorkut, mbajti ceremoni për 100 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë “Formohet” Shqipëria Etnike në Këshillin e Bashkisë së New Yorkut: ceremoni në 100 vjetorin e pavarësisë: nderohen me Proklamatën e Bashkisë së New Yorkut, disa përfaqësues të komunitetit shqiptarë, të cilët në mënyrë simbolike përfaqësonin Shqipërinë, Kosovën dhe të gjitha trevat shqiptare. Nderohet, edhe i biri i konsullit të parë shqiptarë në Nju Jork

Super Tony ! kampioni i botës që do Bashkimin Kombëtarë në intervistë ekskluzive me Bota sot mbas fitimit të Kupës së Botës me gazetën tonë

Harry Bajraktari mesazh familjes së Azem Hajdarit me rastin e përurimit të përmendores së heroit të demokracisë,

Reshat Mati – “Ariu Shqiptarë”, 13 vjeçari që po çuditë Amerikën

OKB: Shoqata „Çamëria“ në Shtetet e Bashkuara bashkoi Shqiptarët e Amerikës të përkujtojë genocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë para OKB-ës

Kisha Katolike Shqiptare Zoja e Shkodres ne Nju Jork, mblodhi mijëra besmitarë për të festuar Krishtëlindjet

SHBA: Martin Shkreli, një 29-vjeçarë shqiptaro amerikan anëtarë i revistës Forbes “30 under 30″ në Financë

 

Leave a Reply